Hürriyet yazarı Fırat: Türkiye Yüzyılı, AK Parti’nin en az görünür olduğu toplantısıydı aslında

Hürriyet gazetesi müellifi Hande Fırat, AKP’nin cuma günü “Türkiye Yüzyılı” vizyon dokümanını açıkladığı toplantıdan izlenimlerini kaleme aldı. Fırat yazısında, “AK Parti’nin en az görünür olduğu toplantısıydı aslında. Başınızı nereye çevirseniz AK Parti bayrağı, Erdoğan resmi görmediğiniz bir salon. Gençlik kollarının sloganlarını duymazsak salonda her şey olağanda olanın bilakis dönmüş üzereydi.”  yorumunu yaptı. 

Fırat yazısında, “Onlarca muhafazalı bakanlar, milletvekilleri biraz sıkışık bir biçimde, hiçbir ayrım gözetilmeksizin tribünlerde yan yana oturuyorlardı. Ortada bakanlara kimseyi yaklaştırmayan müdafaalar yoktu. Bakanlar yan yana bizden biri üzere dizilmişlerdi tribünlere… 20 yılın iktidarı, birçok sefer eleştirilen cafcaflı imajı ile adeta tribünlere çekilmiş, büyük alan “misafirlere” bırakılmıştı.” sözünü kullandı. 

Fırat şunları kaydetti:

Bunlar hoş kelamlar, hoş amaçlar. Tahminen de iktidar partisinin, Türkiye maksadı için muhalefete de uzattığı bir zeytin kolu. Siyaseten kutuplaşmanın olmadığı bir Türkiye’de, bir mühlet sonra makul düzeydeki vatandaşlar, gazeteciler, sivil toplum örgütleri ortasında da kutuplaşma, kamplaşma kalmaz. Aslında hangi görüşten olursa olsun herkesin bir müddettir duymak istediği kelamlar, tam da duymak istediği makam tarafından lisana getirildi. Yalnızca duymak natürel ki kâfi olmayacaktır. Gelinen noktada bu kelamlar ve vaatler dijitalin yüzyılı ya da bilimin yüzyılı amaçları kadar değerlidir.

Dünya değişirken, Türkiye’nin “küresel bir güç olma” gayesiyle yine bir yola çıkılıyorsa, ismine ister fabrika ayarlarına dönüş deyin, ister “yeni bir siyasi hikâye”, vatandaş artık bu kelamların yerine getirilmemesini kabul etmeyecektir. Şayet farklı beşerlerle, o farklılıklar kabul edilerek, yanlışsız dokunuşlar için yola çıkılıyorsa ve şayet hakikaten “biz” gayesine odaklanabiliniyorsa Türkiye’nin Yüzyılı yakalanabilir.”

TIKLAYIN | Erdoğan, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyon evrakını açıkladı: Aileyi sapkın akımlardan koruyacak yeni bir anayasa değişikliği teklifi hazırladık

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir