Marina farkı

TÜRKİYE’de marina kapasitelerinin yetersizliğine dikkat çeken Yat ve Tekne Sanayisi Derneği (YATED) Lideri Murat Bekiroğlu, “Sektörümüz üretim, satış ve turizm tarafında süratli büyüdü. Arz düşük talep yüksek olunca marinalarda tekne ve yat bağlama fiyatları katlandı” diyerek marina yatırımlarının süratli bir biçimde devreye alınması gerektiğini şu sözlerle açıkladı: “Monaco’da günlük 650 ’ya marinada kalabilen 42 metrelik tekne, Göcek’te bin 200 Euro ödüyor. Bodrum’da 700 Euro’ya kalabilen 20 metrelik tekne, Yunanistan’a giderse 35 Euro’ya dahi teknesini bağlayabiliyor.”

Cem Hüroğlu – Orhan Şentürk – Murat Bekiroğlu – UğurAksan

TEKNE PARKLAR

YATED’in geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlendiği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Bekiroğlu, “Türk denizlerine ve koylarına gösterilen ilgi marinalarda yer bulunmasını zorlaştırırken, artan tekne ve yat bağlama fiyatları en küçüğünden en büyüğüne tekne ve yat sahiplerini zorlamaya başladı. Birçok tekne yakın ülkelerde bulunan marinalara gidiyor. Hatta Türkiye’nin cennet koyları ‘tekne parklara’ döndü. Tekne ve yat bölümü için önümüzdeki en büyük tehdit marinalardaki kapasitenin yetersiz olması ve fiyatların yükselmesi. Fiyatların yükselmesinin sebebi de arz talep istikrarı. Şu anda Türkiye’de 25-30 ortasında marina var. Bunların toplam bağlama kapasitesi ise 6 bin 500 civarında. Kapasitenin birinci etapta çok süratli bir halde en az yüzde 50 artırılması gerekiyor” dedi.

Monaco 650 Euro

1.3 MİLYAR DOLAR İHRACAT

“Türkiye’de şu anda 77 tersane var. Bölümün istihdama verdiği katkı toplamda 200 bin civarında” diyen YATED Lideri Bekiroğlu ihracatla ilgili ise şu bilgileri verdi: “Türkiye geçen yıl gemi ve yat hizmetleri ihracatından 1 milyar 350 milyon dolarlık gelir elde etti. Bir de tamir ve bakım ihracatı var. Bu da eklendiğinde kesimimizin ihracatı 3 milyar dolara kadar çıkıyor. Türkiye’nin ihracatta en kıymetli pazarları Danimarka, Norveç üzere İskandinav ülkeleri. Yat müşterileri ise daha çok Amerika ve Avrupa ülkelerinden geliyor.”

6.500 – Türkiye’deki marinaların tekne ve yat kapasitesi

16.000 – Denizlerimizdeki ortalama tekne ve yat sayısı 

1500 – Her yıl denize inen yeni tekne ve yat sayısı

MİLYARLIK YATLARI YENİ YATIRIMLARLA ÇEKEBİLİRİZ

“TEKNE ve yat turistinin olağan turistin en az 2.5 katı daha fazla para harcadığına dikkat çeken Bekiroğlu, “Şu anda Jeff Bezos ve Abramoviç’in tekneleri Türkiye’de. Fakat marinalarımızın kapasitesi sonlu, fiyatları uçuk olduğu için birçok milyarder tahminen de gelemiyor. Mega yatlar daha fazla gelsin istiyorsak marinaya ihtiyaç var. Yeni yatırımların da Türkiye’nin cennet koylarına değil, uygun görülen hazine topraklarına yapılmasında fayda var. Marina yatırımları için de özel dalın ve yatırımcının teşvike, takviyeye muhtaçlığı var” diye konuştu.”

KOYLARDA KİRLİLİK ALARMI

“MARİNALAR-DAKİ yüksek fiyatlardan ötürü tekne ve yatların bütün bir yılı koylarda geçirmeye başladığını, bunun da önemli kirliliklere neden olduğunu söyleyen Murat Bekiroğlu, “Tekneler marinalara yanaşamadığı için koylarımız kirleniyor. Koyların dışında uygun alanlardaki Hazine yerlerinin marina yatırımlarına açılması lazım. Böylelikle turizme çok büyük katkılar sağlanır” dedi.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir