NATO’da Yunan planı tutmadı

6 Şubat sarsıntılarından sonra, Türkiye ile bağlarında yeni bir devir başlatan Yunanistan’ın, 1923 Lozan Antlaşması yeterince gayri askeri statüde bulunan Ege Denizi’ndeki Taşoz ve Bozbaba (Alios Afstrtios) adalarını NATO tatbikatına dahil etme teşebbüsü, Türkiye’nin reaksiyonu üzerine sonuç vermedi. 

TÜRKİYE’DEN RET

“CNN Greece” ve “Onalert” dahil üzere kimi Yunan haber sitelerine nazaran, bu yıl 27-31 Mart tarihleri ortasında Yunanistan’da yapılması programlanan NATO’nun “Ramstein Guard” isimli hava tatbikatının planlarını hazırlamakla vazifeli Yunan Genelkurmay Başkanlığı, tatbikat bölgelerine kuzey Ege’deki Taşoz ve Bozbaba adalarını da dahil etti. NATO’daki Türk kurmaylar, tatbikat planlarının onayı için yapılan toplantıda “Doğu Ege adalarının gayri askeri stütüsü ihlal ediliyor” diyerek, kelam konusu iki adanın tatbikat planlarından çıkarılmasını istediler. NATO Türkiye’nin itirazını kabul etti. Müttefik Hava Komutanlığı AIRCOM, “Ramstein Guard” tatbikatını iptal etme kararı aldı.

YUNANLARDAN TEPKİ

Aynı haberlerde, Yunan kurmayların, Ege adalarının Türkiye’den tehdit gördükleri için silahlandırdığını argüman ederek, NATO’nun Taşoz ve Bozbaba adalarının tatbikata dahil edilmemeleri kararına reaksiyon gösterdikleri belirtildi.

6 YIL EVVEL DE OLMUŞTU

NATO’nun 2017’deki “Ramstein Guard” tatbikatında da emsal gelişmeler yaşanmıştı. Yunan kurmaylar, o tatbikatın planlarına bir Yunan savaş uçağının Limni Adası üzerinde uçması senaryosu dahil etmek istemiş, Türk kurmaylar da yeniden tıpkı nedenle reaksiyon göstermişti. NATO, Türkiye’nin itirazını haklı bulunca, Yunanistan yeniden tatbikatı iptal etmişti. Türkiye, Lozan ve Paris Antlaşması çerçevesindeki adaların silahlandırılmasına karşı çıkıyor, Yunanistan ise ulusal müdafaa çerçevesinde bu türlü bir hakkı olduğunu savunuyor.

AK PARTİ BEYANNAMESİ YUNAN MEDYASINDA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Ege uyuşmazlıkları ile ilgili tezlerini tekrarlamasını, yeni yakınlaşma sürecinin uzun ömürlü olmayacağına dair “ilk işaret” sayan Yunan medyası, AK Parti’nin seçim beyannamesini “ikinci işaret” olarak kıymetlendirdi. Yunan medyasında, AK Parti seçim beyannamesinde Yunanistan ile ilgili tabirlerin bir kısmı “Erdoğan’dan tahrik”, “Türkler tekrar eski kaseti çalıyor”, “Milliyetçilik heyezanı” ve “Yakınlaşma sürecini çöpe atıyorlar” başlıkları ile yer verildi.

Yunan medyası AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan “Yunanistan’ın milletlerarası hukuku ve muahedeleri ihlal eden adımları, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz ölçekli güvenliğini riske atmaktadır” ve “Mavi vatanımızın en temel sütunlarından Doğu Akdeniz ve Ege’de, ülkemizin ve KKTC’nin memleketler arası hukuktan kaynağını alan legal menfaatlerini bütün imkanlarımızı seferber ederek koruyacağız” kısımlarını yayınladı. Buna karşı birebir “Asrın felaketinde yanımızda yer alan Komşumuz Yunanistan ile Ege ve Doğu Akdeniz’deki uzlaşmazlıkları diplomatik müzakereler ile tahlile ulaştırmaya çalışacağız. Bunun iki komşu ülkenin ekonomik, insani ve kültürel etkileşim ve iş birliklerini de güçlendireceğine inanmaktayız” tabirine hiç yer verilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir