Sahte internet sitesi üzerinden tatilcileri dolandırdılar: 5 kişi tutuklandı

Muğla’nın Datça ilçesinde, bir ay evvel bir otelin adres ve site bilgilerini kullanıp, geçersiz internet sitesi üzerinden rezervasyon yaparak tatilcilerin dolandırılması ile ilgili bir şüphelinin tutuklanmasının akabinde genişletilen soruşturma kapsamında 4 kişi daha tutuklandı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde, Muğla Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü’nce geçen ay yapılan soruşturma kapsamında, Datça ilçesindeki bir otelin adres ve site bilgilerini kullanıp, geçersiz internet sitesi üzerinden, “telefon numarasından rezervasyon” mazeretiyle hayali turizm şirketi hesaplarına para göndermelerini sağlayarak turistleri mağdur ettikleri tespit edilen şüphelilerden A.B. (42), bir ay evvel Datça Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Soruşturmanın derinleştirilmesinden sonra, bilhassa Muğla ve Antalya vilayetlerinde bulunan çok sayıda otel bilgilerinin kullanıldığı düzmece otel siteleri vasıtasıyla, telefon numarasından rezervasyon mazereti ile paravan turizm şirketlerine ilişkin banka hesaplarına para transferleri yaparak örgütlü bir biçimde nitelikli dolandırıcılık yapıldığının tespit edilmesi üzerine, Datça Cumhuriyet Başsavcılığınca devam eden tıpkı soruşturma kapsamında; 25 Ekim günü Muğla merkezli, İstanbul, Zonguldak ve Karabük vilayetlerinde düzenlenen eş vakitli operasyonlarda 4 kuşkulu daha yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin mesken ve iş yerlerinde yapılan aramalarda; 1 adet ruhsatsız tabanca, çok sayıda dijital malzeme, paravan şirketlere ilişkin çok sayıda doküman ve 19 adet kullanılmamış sim kart ele geçirildi. Soruşturma kapsamında, şüphelilerin çok sayıda vatandaşı en az 10 milyon TL dolandırdıkları tespit edilirken, dün, Datça Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilen Ali Onur (58), Ayhan Masalcı (55), Müjdat Gözpınar (32) ve Oktay Kilerci (25), de “suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak” ve “bilişim sistemleri aracılığı ile nitelikli dolandırıcılık” kabahatlerinden tutuklandı. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir