TÜİK eleştirileri ‘art niyetli’ buldu!

ANKARA (İGFA) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) algılanan enflasyon ve TÜFE ile ilgili kamuoyu duyurusu yaptı.

TÜİK’ten yapılan yazılı açıklamada, kimi basın yayın organları ile toplumsal medya hesaplarında Algılanan Enflasyon ve TÜFE’nin farklılaşmasına yönelik haberlerin çarpıtıldığı görüldüğüne dikkati çekildi.

“TÜFE, her ay 81 vilayet 228 ilçe kapsamında 564.710 fiyat derlenerek enflasyonu milletlerarası standartlarda ölçen hesaplama sistemidir” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Basında Algılanan Enflasyon olarak tabir edilen data ise tekrar TÜİK tarafından gerçekleştirilen Tüketici Eğilim Anketi kapsamında yer alan ve vatandaşlara yöneltilen “Geçen 12 aylık periyotta tüketici fiyatlarının % kaç arttığını/azaldığını düşünüyorsunuz? Lütfen varsayımı oran veriniz.” sorusuna verilen karşılıklar üzerinden hesaplanabilmektedir. Kelam konusu anketin mikro verisi, TÜİK Bilgi Araştırma Merkezi aracılığıyla talep eden tüm araştırmacıların kullanımına açıktır. Tüketicilerin geçmiş 12 aydaki enflasyon algısını yansıtan ve üstte arz edilen tek
soruluk data setinden elde edilebilen sonuçlar üzerinden, resmi TÜFE verisini eleştirmek manipülatif ve arka niyetli bir yaklaşımdır. Çünkü tüketicinin enflasyon kestirimi ile TÜFE’nin farklılaşması son derece doğaldır. Algılanan enflasyon ile TÜFE ortasındaki oransal fark Avrupa Birliği ülkelerinde 5 ila 6 kata kadar çıkarken, ülkemizde bu farklılaşma çok daha düşüktür. 2023 yıl sonunda TÜFE yıllık değişim oranı %64.77 iken, tüketicilerin iddiası %96’dır” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir