Ünlü Piyanist Gülsin Onay lise öğrencileriyle buluştu

ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 23’üncüsünü düzenlediği Memleketler arası Antalya Piyano Şenliği kapsamında ünlü piyanist Gülsin Onay, Aksu Fen Lisesi’nde öğrenciler için konser vererek, söyleşi yaptı. Konsere, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, Antalya Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Vekili Yavuz Kalay, Aksu Fen Lisesi, ATSO Hoş Sanatlar Lisesi ve Aksu Vali Ertokuş Beyefendi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri katıldı.

KONSER VE SÖYLEŞİ

Ünlü Piyanist Devlet Sanatkarı Gülsin Onay, Adnan Saygun, Frederic Shopin, Mozart üzere ünlü müzisyenlerin bestelerini yorumlayarak, genç müzikseverlere unutulmaz anlar yaşattı. Konserin akabinde söyleşi gerçekleştiren Gülsin Onay, öğrencilerin sorularını yanıtladı. 1940 yılında kurulmuş Aksu Fen Lisesi’nde söyleşi ve resital vermekten duyduğu memnunluğu lisana getiren Onay, “Öğrencilerle mükemmel bir dünyaya seyahat yapmak çok hoştu. Antalya çok hoş ve sanatla iç içe bir kent. Bu hoş şenlik bu kente yakışıyor. Çok hoş bir tertip oluyor. Tertibi düzenleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

ÇİÇEK VE PLAKET

Konserin bitmesinin akabinde Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, Antalya Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Vekili Yavuz Kalay ve Aksu Fen Lisesi Müdürü Mustafa Köseoğlu, sanatçı Gülsin Onay’a çiçek ve plaket takdim etti. Gülsin Onay 23. Memleketler arası Antalya Piyano Festivali’nin bu akşam kapanış gecesinde, Atatürk Kültür Merkezi’nde bir konser daha verecek.

HARİKA ÇOCUK

Piyanoya, müzisyen olan annesi ve babası sayesinde, küçük yaşlarda başlayan ve “Harika Çocuk” olarak gösterilen Gülsin Onay, dünyanın birçok kıymetli orkestrası ve müzisyeniyle çalışmalar yaptı. Kendi besteleri de olan Gülsin Onay, mesleğini çoğunlukla yorumcu olarak sürdürdü. Bilhassa Chopin ve Ahmet Adnan Saygun’un yapıtlarını icra eden Gülsin Onay, hocası Ahmet Adnan Saygun’un yapıtlarının dünyaya tanıtılmasında değerli bir rol üstlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir