Mali ile Rusya’dan güvenlik ve istihbarat alanında işbirliği

Mali ile Rusya, güvenlik ve istihbarat alanında işbirliği muahedesi imzaladı.

Mali Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; Bakan Daoud Aly Mohammedine‘nin, Rusya İçişleri Bakanlığı’nın davetiyle Moskova’ya resmi bir ziyarette bulunduğu bildirildi. Açıklamada, 2 ülkenin de güvenlik alanında işbirliğini arttırma konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Ziyarette 2 bakanın; güvenlik, istihbarat risk ve afet idaresi, uyuşturucuyla çaba ve işçi eğitimini kapsayan bir işbirliği mutabakatı imzaladığı kaydedildi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Mali Cumhurbaşkanı Assimi Goita, ağustosta Moskova’da görüşmüş ve iki önder, işbirliğini geliştirme konusunda mutabık kalmıştı. Rusya tarafı, görüşmenin akabinde Mali’ye askeri ekipmanın yanı sıra yakıt, tahıl ve gübre dayanağı sağlayacağını açıklamıştı.

Rusya, kasım başında Mali’ye 60 bin ton hidrokarbon, 35 bin ton gübre ve 25 bin ton buğday göndermişti.

Ekim ayında Putin, Mali Cumhurbaşkanı Goita ile yaptığı telefon görüşmesinde, terörle gayrette Mali’ye yardım edeceklerini söylemişti.

Albay Assimi Goita’nın Mayıs 2021’de darbeyle idaresi ele geçirmesinin akabinde Rusya ve Mali ortasında bilhassa askeri alanda yakınlaşma başlamıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir