Özbekistan’da reformlar devam edecek

Huzur ve barış ortamı içerisinde tamamlanan, Özbekistan’ın geleceğini yakından ilgilendiren referandum sonuçlarının, kardeş Özbekistan halkı için hayırlara vesile olmasını temenni eden EkoAvrasya Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Hikmet Eren, ‘’Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in 2016’da vazifeye gelmesinden sonra ‘Yeni Özbekistan’ ismiyle başlattığı ıslahat hareketinin devamı niteliğinde olan, yeni anayasanın hazırlanması sürecine halkın da katılması ve son kabul mercii olarak taslağın halka sunulması, salt süreç bakımından yeni, demokratik ve özgürlükçü bir Özbekistan’ın oluşmasına vesile olacaktır’’ dedi.

Sosyal devlet anlayışını geliştiren bir anayasa düzenlemesinin kelam konusu olduğunu belirten Hikmet Eren, insan hakları ve özgürlükleri alanında kıymetli değişikliklerin yapıldığını ve vakit içerisinde bu durumun Özbekistan’ın kalkınma stratejilerine de büyük tesir edeceğine dikkat çekti.

“DÜNYA SİYASETİNDE YENİ BİR GÜÇ”

Özbekistan’ın içinde olduğu değişim sürecinin ülkenin Orta Asya ülkeleriyle ilgilerine olumlu katkı sağlayacağını kaydeden Eren, devamında şu kelamlara yer verdi: “Dünya siyasetinde yeni bir güç merkezi olarak Orta Asya’yı ön plana çıkarmaktadır. Bölge ülkeleri ıslahatlarla kendilerini çağın gereklerine hazırlıklı hale getirdikçe ve bölge devletleriyle bağlarını güçlendirip kalkınmaya yönelik projelerde paydaşlık geliştirdikçe Orta Asya’nın tüm milletlerarası toplumun uzun vadeli çıkarlarına hitap eden güç merkezi olma pozisyonu da sağlamlaşacaktır. Türkiye de tasada ve kıvançta paydaşlık yaptığı Özbekistan’ın güçlenerek gelişmesini yakından izlemekte ve şartsız desteklemektedir.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir